لامپ, نورپردازی

لامپ کم مصرف و معرفی انواع آن

لامپ کم مصرف

آیا می دانید لامپ کم مصرف چیست؟ با مزایا و معایب لامپ کم مصرف آشنایی دارید؟ اهمیت روشنایی در صنعت برق به اندازه ای زیاد بود که با تلاش و همت کادر تولید و به کارگیری علم روز محصولی نظیر لامپ به تولید رسید. لامپ مهمترین و اصلی ترین محصولی است که در صنعت روشنایی مورد بررسی قرار می گیرد. از گذشته تا کنون با پیشرفت علم شاهد تولید انواع لامپ با مشخصات و قابلیت های زیاد بوده ایم. هر یک از لامپ هایی که از دیرباز تا کنون به تولید رسیدند دارای عملکردی خاص بوده اند. و ظرفیت تولید محصولی بهتر با کیفیت بیشتر موجب شد تا هر روز لامپ هایی جدید با فناوری بهتر طراحی شوند.

از میان تمامی انواع لامپ های موجود در بازار لامپ کم مصرف یکی از بهترین و پر بازده ترین لامپ ها به شمار می رود. این لامپ هم اکنون در بازار محبوبیت بسیار زیادی را از جهت مزیت های مختلف خود دارد. لازم به ذکر است که با وجود کیفیت بالای لامپ های کم مصرف، با توجه به پیشرفت علم هنوز هم جا برای توسعه چنین‌ محصولاتی است. در ادامه توضیحات بیشتری درباره این لامپ ها ارائه خواهیم داد.

مزایای لامپ کم مصرف

لامپ‌ کم‌ مصرف یکی از انواع لامپ های نسل جدید و پیشرفته موجود در بازار است. همان‌ طور که از نام این لامپ ها پیداست، کم‌ مصرف هستند. و در کاهش هزینه ها نیز بسیار تاثیرگذارند. مهمترین مزیت ابن لامپ های سازگاری خوب و بالای آن ها با محیط‌ زیست است. این لامپ ها نتیجه پیشرفت علم و تخصص کادر تولید است. که به منظور کاهش میزان مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها به تولید رسیده اند.

طول عمر این دسته از لامپ ها بسیار زیاد است و در ساخت آن ها از تکنولوژی خاصی استفاده کرده اند. این لامپ های نسل حدید به سبب تکنولوژی پیشرفته ساختاری خود، دارای مزیت های بسیار زیادی می باشند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • جلوگیری از اتلاف انرژی و قابل تعمیر بودن لامپ یکی از ویژگی های شاخص این لامپ ها به شمار می رود.
 • مهمترین مزیت لامپ کم مصرف میزان مصرف انرژی کم آن است. که این میزان انرژی یک پنجم لامپ های تنگستنی می باشد.
 • طول عمر آنها بسیار بیشتر از دیگر انواع لامپ های موجود در بازار می باشد. متخصصین بر این باورند که این افزایش طول عمر لامپ های کم مصرف ۶ الی ١۵ برابر بیشتر از دیگر لامپ ها است.
 • مهمترین مزیت این لامپ عدم تولید گرما است. بسیاری از لامپ‌ ها با وجود میزان مصرف بالای انرژی معمولا گرمای بسیار زیادی نیز تولید می کنند‌. اما لامپ های کم‌ مصرف هیچگونه گرمایی از خود ساطع نخواهند کرد.
 • نور ساطع شده توسط این لامپ بسیار ملایم و استاندارد است. و از لحاظ استاندارد و ایمنی به چشم ها آسیب نمی رساند. بسیاری از لامپ ها با ساطع کردن نور غلیظ و زننده چشم ها را خسته می کنند. از طرفی این نور تولید شده استاندارد بوده و از هیچ‌ جهتی برای سلامتی انسان مصر نیستند.

انواع لامپ کم‌ مصرف

یکی از انواع لامپ‌ های بسیار پر فروش در بازار لامپ های کم مصرف هستند. که این دسته از لامپ ها به سبب میزان مصرف انرژی کم و بهره نوری بالا مورد توجه کاربران قرار گرفته اند. لامپ های LED مهمترین نوع این لامپ های کم مصرف هستند. که سال هاست جایگزین لامپ های قدیمی پر مصرفی شده اند که میزان گرمای زیادی تولید می کنند. لامپ کم‌ مصرف را بر اساس پارامترهای بسیار مختلفی تقسیم بندی می کنند. که رایج ترین تقسیم بندی آن بر اساس اشکال و ساختار لامپ ها می باشد. برخی از انواع لامپ‌ های کم مصرف موجود در بازار شامل وارد زیر هستند:

 • لامپ کم مصرف شمعی

لامپ‌ های شمعی کم مصرف که در گروه انواع لامپ LED قرار می گیرند به صورت شمع طراحی شده اند. این لامپ ها به سبب شکل و ساختار ویژه ای که دارند جدا از مصرف میزان انرژی کم دارای زیبایی بوده و جنبه دکوراسیون نیز دارند. کاربرد این لامپ ها بیشتر در لوسترها، انواع چراغ‌ خواب‌ و همچنین چراغ‌ های مطالعه است. اگر دقت کنید زیبایی لوسترها به زیبایی و نوع لامپ‌ آن ها بستگی دارد.

 • لامپ کم مصرف تزیینی

دیگر انواع لامپ‌ های بسیار پر کاربرد که هم از لحاظ مقرون بصرفه بودن و هم جنبه زیبایی مورد توجه قرار دارد، شامل انواع لامپ کم مصرف تزیینی می باشد. در این دسته از لامپ های کم مصرف نیز از فناوری LED استفاده کرده اند و در نورپردازی و تزیین‌ بسیار اهمیت دارند.

 • لامپ حبابی

لامپ های حبابی یکی از انواع لامپ‌ های پر کاربرد کم‌ مصرف در بازار هستند. که در تمام خانه ها حداقل یک عدد از آن وجود دارد. کیفیت نور تولید شده این لامپ ها بسیار ملایم و استاندارد است. و با زاویه ۱۳۰ درجه نور را به صورت گسترده در محیط متمرکز می کند.

"لامپ کم مصرف

معایب لامپ های کم مصرف

لامپ‌ کم مصرف به عنوان بهترین و پرفروش ترین لامپ موجود در بازار است. تا کنون هیچ یک از لامپ های تولید شده کیفیت و عملکرد بالاتر و بهتری نسبت به این لامپ نداشته اند. مزیت های این لامپ ها بسیار زیاد است و همین مزایا باعث محبوبیت و در نتیجه افزایش سطح فروش آن ها می شود. اما با وجود اینکه این لامپ، یک لامپ ایده آل با مشخصات خاص و عالی است، در کنار این مزیت ها، معایبی نیز به چشم‌ می خورند که شامل:

 • یکی از مهمترین معایب این لامپ‌ ها در برابر دیگر انواع لامپ ها زمان تأخیر در هنگام روشن شدن لامپ است. از زمانی که شما کلید روشن را فشار می دهید. تا زمانی که لامپ روشن شود، فاصله ای وجود دارد. البته این مدت زمان تاخیر در لامپ های نسل جدید تا حدودی کاهش پیدا کرده و قطعا با پیشرفت علم نیز این عملکرد بهتر خواهد شد.
 • چنانچه ابن لامپ ها در مدت زمان بسیار طولانی استفاده شوند. به دلیل تولید نور آبی ممکن است سلامتی انسان را به خطر بیندازد.
 • این دسته از لامپ ها نیز همانند لامپ های فلورسنتی اگرچه کمتر اما تا حدودی جیوه دارند. این جیوه باعث ایجاد مشکل در مرحله بازیافت محصول می شود. از طرفی رها کردن لامپ در فضای باز نیز به محیط زیست آسیب می رساند.
 • انتشار گازهای گلخانه ای دیگر معایب این دسته از لامپ ها است. این گازهای انتشار یافته در لامپ کم مصرف بسیار کمتر از دیگر انواع لامپ های معمولی در بازار می باشد. اما به هر حال در این لامپ ها این معایب وجود دارد.
 • به سبب ساطع کردن نور آبی ممکن است باعث ایجاد رنگ پریدگی در برخی وسایل خانگی شود.
 • به مرور زمان قدرت نوردهی در آن ها کاهش پیدا می کند. اما به نسبت دیگر انواع لامپ های معمولی دارای طول عمر بسیار زیادی می باشند.البته تمام برندهای لامپ کم مصرف محصول مناسبی را ندارند. به همین دلیل ما خرید لامپ نمانور را به شما توصیه می کنیم.

لامپ کم مصرف

نتیجه

روشنایی یکی از مهمترین نیازهای ما انسان ها در صنایع مختلف است. اهمیت روشنایی به هنگام شب و استفاده آن در اکثر صنایع به جهت تامین نور مورد نیاز باعث ظهور انواع لامپ در بازار شد. سال هاست که از تولید لامپ توسط ادیسون می گذرد. و طی این سال ها شاهد پیشرفت و تولید انواع لامپ در اشکال، مدل، طرح، ابعاد، عملکرد و … هستیم. از میان تمامی انواع لامپ های تولید شده تا کنون هیچ یک به اندازه لامپ کم مصرف مورد استقبال قرار نگرفته است.

این نوع لامپ همانگونه که از نامش پیداست با میزان مصرف انرژی بسیار کم بازدهی بالایی دارد. اهمیت استفاده از آن نیز به سبب مقرون بصرفه بودن لامپ از لحاظ میران مصرف انرژی و قیمت مناسب لامپ است. این لامپ ها جدا از مصرف انرژی کم دارای مزیت های بسیاری نیز هستند. که باعث برتری این لامپ‌ نسبت به دیگر انواع لامپ ها می شود.

اما کیفیت یک لامپ در طول عمر آن و شدت نور ساطع شده تاثیر دارد. به همین‌ منظور پیشنهاد می کنیم تا برای خرید بهترین لامپ کم مصرف به فروشگاه های قابل اعتماد مراجعه نمایید. فروشگاه برقیجات با سال ها تجربه و تلاش در زمینه توزیع انواع لوازم الکتریکی هم‌اکنون به عنوان یک شرکت مطرح اینترنتی با مناسب ترین قیمت و عالی ترین کیفیت میزبان شما مشتریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *