آنتن تلویزیون, سیم و کابل

نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

آیا می دانید نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان چگونه است؟ با بهترین آنتن تلویزیون آشنایی دارید؟ آنتن ها را می‌توان جزو پرکاربردترین محصولات الکتریکی برشمرد. که در کنار تلویزیون به عنوان مهم ترین قطعه این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. آنتن ها با توجه به قدرت ساختاری که دارند می توانند داده‌ های اطلاعاتی را از مراکز ارسال دریافت و به صورت صدا، تصویر، ویدئو و دیگر پارامتر ها روی گیرنده هایی نظیر تلویزیون، رادیو و یا غیره بفرستند.

توجه داشته باشید که نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. اما چرا؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطالب را بخوانید.

اهمیت آشنایی با نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

همه ما می‌ دانیم که جهت دریافت امواج و سسیگنال های اطلاعاتی تلویزیون بایستی از قطعات مخصوصی تحت عنوان آنتن ها استفاده کنیم. که این محصول در انواع مدل های مختلف ای به تولید می رسد. یک آنتن باید دارای مدل های سیستمی مستقلی باشد. تا بتواند به ساده ترین شکل ممکن از مرکز تقویت فرکانس های ارسالی را دریافت و روی گیرنده های نظیر تلویزیون ارسال کند.

آنتن ها نیز جهت ارسال این گیرنده ها و امواج نیاز به محصولاتی نظیر کابل مخصوص دارند که این کابل ها تحت عنوان کابل کواکسیال شناخته می شوند. این کابل ها نیز مزایا و مشخصات خاص خود را دارند و در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود. که بایستی متناسب با نوع نیاز شما انتخاب شوند. آیا شما و نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان آشنایی دارید. تا بدون کمک گرفتن از کسی به راحتی آنتن خود را وصل نمایید؟

برای سیم کشی آنتن تلویزیون ابتدا شما نیاز به یک سری محصولات خاصی دارید. که نظیر کابل آنتن کواکسیال یا سیم آنتن تلویزیون، دستگاه تقویت کننده، داکت، لوله برق، پریز آنتن و .. دارید. که هر کدام از این و وارد به سبب کاربرد خاصی استفاده می شوند. نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان در زمان های دور و در گذشته به ساده ترین شکل ممکن انجام می شد. و به همین سبب کیفیت آنتن دهی آنتن ها کاهش پیدا می کند. و حتی در اثر وزش نسیمی اتصال کابل ها به هم می ریخت.

بهتر است بدانید، سیم کشی آنتن تلویزیون می تواند به دو صورت روکار و توکار انجام شود. که سیم کشی آنتن به صورت روکار شامل موارد زیر است.

دو روش مهم نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

سیم کشی آنتن تلویزیون به صورت روکار

 • شما بایستی در گام نخست یک کابل مناسب با طول مناسب را انتخاب نمایید. و یک کابل مناسب آنتن تلویزیون باید از نوع کواکسیال ۷۵ اهم باشد.
 • اکنون نوبت آن است تا این کار را به صورت روکار در ساختمان اجرا کنید. و برای این کار نیز تنها کافیست کابل را روی دیوار از نقطه اتصال کابل تا محل نصب تلویزیون امتداد دهید.
 • برای اینکه تقویت کننده را بین آنتن و تلویزیون قرار دهید شما بایستی خروجی برد را به تلویزیون وصل کرده و سپس قسمت ورودی را نیز به آنتن انتقال دهید.
 • اکنون می توانید دستگاه تغذیه آنتن را به برق متصل کنید و از آنتن استفاده نمایید.

سیم کشی آنتن تلویزیون به صورت توکار

 • در این مرحله شما باید نقشه کلی ساختمان را داشته باشید. تا به تمام قسمت های قرارگیری پریزهای آنتن دسترسی پیدا کنید. منظور از پریزهای آنتن همان پریز های تلفنی است که در ساختمان تعبیه شده اند. و این پریز ها معمولاً به صورت سری پشت سر هم قرار می گیرند.
 • اکنون نوبت لوله گذاری برای آنتن است که جزو مهمترین مراحل سیم کشی آنتن ساختمان به شمار می رود. زمانی که آنتن در داخل لوله قرار می گیرد. امکان اختلال سیگنال و نویز ها نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. توجه کنید، که لوله گذاری باید به گونه ای قرار بگیرد که تنها کابل آنتن از آن عبور کند. این لوله گذاری نه باید بیش از حد د بزرگ و نه کوچک باشد.
 • حالا نوبت آن است تا قوطی ها را در محل نصب پریز ها با ارتفاع ۴۰ سانتی متری روی دیوار قرار دهید. این لوله ها و قوطی ها بایستی با کمک گنج روی دیوار تعبیه شوند.
 • اکنون بایستی اقدام به نصب پریز کنید که این کار نیز باید حتما با کمک نقشه سیم کشی آنتن تلویزیون انجام شود. به منظور نصب پریز به سیم آنتن نیز شما باید ابتدا کابل آنتن را بدون برش داخل مغزی پریز آنتن قرار دهید. این کار کمک می ‌کند تا هیچ افتی سیگنال رخ ندهد.
نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

نکات مهم استفاده از آنتن تلوزیون

همانگونه که اشاره شد، آنتن های تلویزیونی یکی از قطعات پر مصرف هستند. که عملکرد آن ها جهت بهبود کیفیت سیگنال ها و یا داده های اطلاعاتی می باشد. اکثر ما بر این باور هستیم که کیفیت عملکرد یک دستگاه تنها با خرید بهترین مدل و باکیفیت ترین نوع آن بستگی دارد. بهتر است بدانید برای عملکرد عالی تجهیزاتی چون آنتن تلویزیون پارامترهای بسیار زیادی تاثیر دارند که بایستی به منظور حفظ این کیفیت و عملکرد تمامی این نکات را مو به‌ مو مورد توجه قرار دهید.

آنتن تلویزیون به عنوان یک وسیله الکتریکی که به منظور عملکرد خود اهمیت بسیار زیادی دارد، از قسمت های مختلفی تشکیل می شود. حال این که هر یک از این قسمت ها می توانند روی عملکرد و یا بهبود عملکرد آن تاثیر داشته باشد برخی از معیارهای مهم و تاثیر گذار روی کیفیت عملکرد آنتن تلویزیون عبارتند است:

 • اولین نکته بسیار مهم در خرید بهترین آنتن مورد نظر با نوع کارایی ما است. شما بایستی ابتدا محل زندگی خود را در نظر بگیرید و متناسب با نوع محل خود یک آنتن مناسبی را انتخاب نمایید. به عنوان مثال، اگر شما در یک آپارتمان زندگی می کنید که هیچ دسترسی به پشت بام ندارد و یا بالکن آن نیز به گونه‌ ای نیست که بتوانید آنتن را در آن قرار دهید. در این صورت بایستی حتما از یک آنتن رومیزی استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید که آن تنها در مدل های متفاوتی به تولید می‌ رسد که این تنوع بر اساس نوع مدل، ساختار، کیفیت و حتی برند خواهد بود. آنتن های هوایی، آنتن های رومیزی، آنتن های سرخود و حتی آنتن های برقی همگی جزو انواع آنتن هایی هستند که در بازار به فروش می‌رود. برای انتخاب هر یک از این آنتن‌ها شما باید ابتدا با مشخصات و نوع عملکرد هر یک آشنایی پیدا کنید. البته پیشنهاد ما برای خرید آنتن ، آنتن تلویزیون آترون است.

پارامترهای مهم‌ نگهداری از آنتن تلوزیون باکیفیت

 • چنانچه شما از یک آنتن مدل هوایی استفاده می کنید، باید به نکات زیادی توجه نمایید. به عنوان مثال، ارتفاع آنتن های هوایی روی عملکرد آن ها تاثیر زیادی دارد و همچنین اینکه هیچ گونه مانعی میان آنتن و مرکز ارسال وجود نداشته باشد. چرا که در این صورت کیفیت عملکرد آنتن کاهش پیدا می کند.
 • اگر انتخاب شما آنتن هوایی است، باید بدانید که مدل آنتن های هوایی خود در دو نوع ثابت و گردان به تولید می رسد که معمولا این مدل‌ های ثابت را بیشتر برای مکان هایی که قدرت دریافت سیگنال در آن ها قابل تغییر نیست و همچنین این سیگنال دهی دارای قدرت بالایی است استفاده می کنند. آنتن های گردان را می توان برای مکان هایی با دریافت سیگنال ضعیف استفاده نمود؛ چرا که این مدل از آن تنها به صورت برقی توسط ریموت کنترلی قابل تنظیم هستند و می توانید به راحتی از فاصله دور آن را در صورت کاهش کیفیت آنتن‌ دهی تنظیم نمایید.
 • اگر آنتن تلویزیون شما به درستی نصب شده و یا کیفیت مطلوبی دارد؛ اما هنوز هم سیگنال ها با کیفیت پایین دریافت می شوند، شما بایستی از یک تقویت کننده مناسب استفاده نمایید تا باعث بهبود تقویت سیستم آنها شود.
 • اتصالات صحیح نیست جزوه نکات مهم استفاده از آنتن ها به شمار می رود و چنانچه شما به هنگام نصب یک آنتن این اتصالات را به خوبی انجام ندهید قطعاً در این صورت نیز با کاهش سیگنال همراه خواهید شد.
 • برای نصب آنتن ها بایستی حتماً از کابل های مخصوصی تحت عنوان کابل کواکسیال استفاده نمایید. توجه کنید که این کابل باید کیفیت بالایی داشته باشد و اگر شما از یک کابل کهنه و پوسیده استفاده نمایید که حتی زدگی دارد، بی شک دریافت و انتقال سیگنال با مشکل مواجه می شود.
نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

نحوه سیم کشی آنتن تلویزیون در ساختمان

نتیجه

آنتن ها مهمترین قطعاتی هستند که این روزها سطح فروش بسیار بالایی دارند. دلیل افزایش سطح فروش آنتن های نسل جدید به سبب کیفیت بالا و همچنین تکنولوژی جدیدی است که در ساختار آن ها به کار رفته است. آنتن های نسل جدید در مقایسه با آنتن های نسل قدیمی دارای برتری های بسیار زیادی هستند که یکی از آنها قدرت دریافت سیگنال بسیار زیاد می باشد. یک آنتن تلویزیون خوب باید دارای مشخصات لازم باشد همچنین به هنگام خرید نیز بهترین آنتن را متناسب با نوع شرایط خود و با کیفیت بالایی خریداری کرده باشیم. نکات زیادی هستند که روی کیفیت آنتن ها تاثیر خواهند گذاشت.

به عنوان مثال، اگر یک آنتن درجه یک توسط بهترین کمپانی معتبر جهان به تولید رسیده باشد چنانچه در دسترس شما قرار بگیرد؛ اما در بسیاری از موارد کوتاهی کنید قطعاً آنتن عملکرد خوبی نخواهد داشت. یکی از این پارامترها شامل نحوه سیم کشی نادرست آنتن تلویزیون در ساختمان خواهد بود. انتخاب سیم مناسب نیز برای آنتن های تلویزیون ها حائز اهمیت است؛ پس اگر قصد دارید بهترین کابل آنتن تلویزیون و یا آنتن درجه یکی را با قیمت مناسب خریداری نمایید هم اکنون با کادر فروش مشاوران فروشگاه برقیجات تماس حاصل فرمایید.

برقی جات بهترین و مطرح ترین مرکز فروش انواع لوازم الکتریکی در سطح کشور است که بهترین و با کیفیت ترین انواع آنتن های تلویزیون و همچنین کابل های درجه یک آنتن را به همراه تقویت کننده و آنتن به قیمت مناسب در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. بهترین ها را همین حالا به صورت اینترنتی و در کمترین زمان ممکن از این سایت معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *