هواکش

ویژگی هواکش مناسب و خوب

ویژگی هواکش مناسب و خوب

آیا با ویژگی هواکش مناسب و خوب آشنایی دارید؟ می دانید انواع مدل های مختلف هواکش برای چه مصارفی استفاده می شود؟ هواکش به عنوان یک دستگاه پر کاربرد تهویه مطبوع دارای مدل های مختلفی است. شرکت برقیجات، در رابطه بل ویژگی هواکش مناسب و خوب و انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهترین دستگاه تهویه

تهویه هوای منزل یکی از مهمترین دغدغه های تمامی افراد است. حال اینکه جدا از ساختمان های مسکونی بسیاری از مراکز صنعتی، اداری و غیره نیز جهت تهویه نیاز به دستگاه های مخصوصی است. هواکش به عنوان یکی از دستگاه های پرکاربرد و مخصوص برای جابجا کردن هوا می باشد. این دستگاه هم اکنون در مدلهای بسیار مختلفی جهت عملکرد خاصی طراحی شده است. در واقع قدرت عملکرد هر یک از مدل های مختلف هواکش ها با یکدیگر یکسان نیست.

مدل های صنعتی و خانگی هواکش از نظر قدرت عملکرد، ابعاد، مدل و طرح با یکدیگر متفاوت خواهند بود. انتخاب یک هواکش مناسب و خوب برای تهویه مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد؛ در غیر این صورت تهویه هوا به درستی انجام نمی شود و در نتیجه باعث هدر رفت انرژی خواهد شد. هواکش ها مشابه پنکه طراحی شده‌اند که مجهز به یک تیغه هستند و با گردش خود هوا را به راحتی جابجا خواهند نمود.

معمولا برای فضاهای کوچک تر از هواکش های کوچک با قدرت کمتر استفاده می کنند؛ اما برای فضاهای بزرگ نیاز به هواکش هایی بزرگ با قدرت عملکرد فوق العاده بالا است. این دستگاه خود در دو مدل دمنده و مکنده طراحی شده که مکانیزم عملکرد آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. معمولا مدل های دمنده مجهز به مکانیسم مکانیکی هستند و انتقال هوا در این دستگاه از یک مکان به یک نقطه دیگر خواهد بود.

مدل های دمنده تنها روی یک نقطه خاصی تمرکز دارند و برای محیط هایی با آلودگی هوا استفاده می شوند و خنک کنندگی این سیستم نیز مناسب است. اما مدل های دمنده چنان قدرتی دارند که گاز را در فشار متوسط انتقال دهند و جریان درون سیال هوا ایجاد گردد. فرآیند اصلی این هواکش ها به عهده تیغه فعال آن ها است که می تواند از جنس های مختلفی باشد.

ویژگی هواکش مناسب و خوب چیست؟

همانگونه که اشاره شد، هواکش یکی از دستگاه‌ های تهویه است که با انتقال هوا در محیط های مختلف عملکرد خاصی انجام می دهد. این دستگاه از گذشته تا به کنون با تغییر و تحولات بسیار زیادی از نظر قدرت عملکرد، طراحی ساخت و سطح کیفیت به تولید می‌ رسد.

برای اینکه اقدام به خرید یک هواکش مناسب و خوب کنید، بایستی ابتدا با تمامی مزیت های یک هواکش مناسب آشنایی داشته باشید. این سیستم تهویه اگر دارای قدرت و کیفیت مناسبی باشد، قطعا از این مزایا برخوردار خواهد بود.

 • بهترین هواکش های با کیفیت که با بهره مندی از تکنولوژی روز طراحی شده است و معمولاً با صدای بسیار کمی کار می کند. البته صدایی که هنگام عملکرد این دستگاه ایجاد می شود تنها به کیفیت آن بستگی ندارد. بلکه شرایط استفاده و چگونگی نصب نیز در ایجاد سر و صدای هواکش ها تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت.
 • بهترین هواکش در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بسیار بالایی دارد. در واقع جنس بدنه هواکش ها از متریال های بسیار مختلفی ساخته می شود. و قطعاً که هر یک از این متریال ها مزیت های خاصی دارند. حال شما بایستی متناسب با شرایط خود هواکشی را با متریال مناسب انتخاب نمایید‌. پس این متریال بایستی با شرایط موجود مقاومت و سازگاری داشته باشد که نشان از سطح کیفیت بالای آن خواهد بود. یکی از بهترین برندهای هواکش با این ویژگی هواکش خزرفن است.
 • یک هواکش مناسب خوب قدرت مکش بسیار عالی دارد. قطعاً که هواکش ها از نظر قدرت مکش با یکدیگر متفاوت هستند و در حجم و متراژ های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یک هواکش بایستی قدرت مکش آن متناسب با مشخصات اعلام شده باشد. البته در این مسئله نیز پارامترهای زیادی تاثیر دارد. به عنوان مثال، شما یک هواکش را با قدرت مکش مناسب بایستی برای یک فضایی با متراژ و ابعاد مناسب انتخاب کنید.
ویژگی هواکش مناسب و خوب

ویژگی هواکش مناسب و خوب

انواع هواکش مناسب و خوب

همانگونه که مستحضرید، امروزه برای تهویه هوای منزل از دستگاه های بسیار مختلفی استفاده می کنند. حال اینکه هواکش ها به عنوان یکی از دستگاه های بسیار مطرح و کار کاربردی هستند که از نظر قدرت عملکرد سطح فروش بسیار بالایی دارند. اکنون که با ویژگی های هواکش مناسب و خوب آشنایی پیدا کرده اید، بهتر است بدانید هواکش ها نیز خود انواع مختلفی دارند که شامل:

 • هواکش خانگی از پرکاربردترین انواع هواکش های است که به منظور جابجایی هوای محیط خانه از آن استفاده می کنند. کیفیت هوای منزل و بهبود آن برای سلامتی افراد تاثیر زیادی دارد. از این رو استفاده از هواکش خانه به ویژه در سرویس بهداشتی بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از افراد حتی به جای هود آشپزخانه از یک هواکش با ابعاد مناسب استفاده می کنند. هواکش ها نیز در اندازه های مختلفی هستند که البته قدرت عملکرد آن ها نیز به همین مسئله بستگی دارد. پس جهت عملکرد بهتر بایستی یک هواکش خانگی مناسب را با قدرت متناسب و اندازه استاندارد خریداری کنید.
 • مدل های صنعتی نوع دیگری از هواکش هایی هستند که با ابعاد و قدرت بسیار بزرگ تر و بیشتر در مقایسه با مدل های خانگی از آن ها استفاده می شود. همانگونه که از نام آن ها پیداست این هواکش ها را برای محیط های صنعتی، کارگاهی و تولیدی جهت تهویه هوا به کار می برند. قطعا می دانید که در کارگاه های تولیدی و صنایع ذرات ریز آلاینده و حتی بوهای نامطبوعی وجود دارد. پس برای بیرون راندن چنین آلودگی هایی نیاز به یک هواکش مناسب با قدرت عالی است و معمولاً هواکش های صنعتی بیشتر در کانال های زیرزمینی استفاده می شوند. الکتروموتور به عنوان قسمت اصلی هواکش است که نقش اصلی دستگاه را نیز به عهده دارد. بهتر است بدانید، هواکش های صنعتی از نظر قدرت عملکرد درسه کلاس طبقه بندی شده اند پس توجه به این نکته روی انتخاب شما تاثیر گذار خواهد بود.

هواکش های پرکاربرد در صنعت

 • هواکش های صنعتی پروانه‌ای یکی از کاربردی ترین هواکش هایی هستند که ساختار بسیار ساده ای دارند. این هواکش ها از نظر تعداد پره خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. تعداد پره هواکش های پروانه های از ۲ تا ۶ پره قابل تغییر است و مستقیماً به الکتروموتور متصل هستند. اما طرح های بزرگتر معمولاً توسط تسمه موتور اتصال می‌یابند که جنس آن ها از فلز است و مقاومت بسیار بالایی دارند. معمولا این نوع پره ها برای جابجایی هوای زیاد اما با فشار استاتیک کم مورد استفاده قرار می گیرند. هواکش های صنعتی پروانه‌ای می توانند جریان هوای معکوس به وجود بیاورند و در سیستم تهویه نقش مهمی ایفا کنند.
 • مدل های لوله محوری نمونه دیگری از انواع هواکش های صنعتی به شمار می روند. این مدل هواکش ها در مقایسه با مدل‌های پروانه‌ای قدرت عملکرد بیشتری با فشار بالاتری دارند. حال اینکه این هواکش ها از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. با این تفاوت که پروانه و الکتروموتور آن ها در قسمت‌های مختلفی تعبیه می شود. و معمولاً از هواکش های صنعتی نوع محوری برای فشار متوسط و جریان بالا استفاده خواهند نمود.
 • هواکش های صنعتی پره محوری یکی دیگر از رایج ترین انواع هواکش های صنعتی هستند. حال اینکه ساختار پره راهنما در این هواکش ها وجود دارد و البته تعداد پره ها در این مدل هواکش در مقایسه با مدل‌های دیگر بیشتر خواهد بود. این مدل هواکش ها با توجه به شکل ظاهری و مدل خود فضای بسیار کمتری را اشغال خواهند کرد.
 • مدل دیگری از هواکش ها به نام هواکش صنعتی گریز از مرکز وجود دارد که فروش بالاتری دارد. در این هواکش ها قطعه مهمی به نام پروانه تعبیه شده است که به تیغه ها متصل می‌گردد. این هواکش هوای بیرون را مکیده و توسط چرخش تیغه با شدت بسیار بالایی آن را به بیرون خواهد راند.
ویژگی هواکش مناسب و خوب

ویژگی هواکش مناسب و خوب

کاربرد هواکش های صنعتی و خانگی

هواکش شامل یک سیستم تهویه مطبوع است که امروزه نسل جدیدی آن ها با عملکرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه دارای طراحی ساده اما از نظر نوع کاربرد پیچیده است. که از قسمت ها و قطعات مختلفی تشکیل می‌ شود. هواکش ها را از نظر قدرت عملکرد در مدل های خانگی و صنعتی تقسیم بندی کرده اند که البته از نظر نوع کاربرد نیز در این طبقه بندی قرار می گیرند.

اما شما به عنوان کسی که قرار است اقدام به خرید هواکش کنید در رابطه با ویژگی هواکش مناسب و خوب چیزی می دانید؟ آیا درباره عملکرد هواکش و کاربرد آن را چیزی شنیده‌اید؟ شاید از نظر همه افراد هواکش تنها وظیفه دارد تا هوای پاک محیط بیرون را به هوای داخل براند؛ اما بهتر است در رابطه با کاربرد این دستگاه اطلاعات بیشتری کسب کنید:

 • یک هواکش وظیفه کنترل شرایط آب و هوایی را دارد و همچنین شرایط حرارتی را نیز به خوبی کنترل می کند.
 • از هواکش ها در ابعاد کوچکتر برای خنک کردن خودرو و دستگاه‌های مختلف استفاده خواهد نمود.
 • یک هواکش در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و غیره برای تهویه مطبوع هوا استفاده می شود که شامل خارج کردن گرد و غبار، ذرات خطرناک گازی و سمی و همچنین خشک کردن هوای محیط است.

نتیجه

هواکش یک دستگاه خاص، کاربردی و پیشرفته است که برای تهویه هوا از آن استفاده می کنند. مدل های مختلفی از هواکش متناسب با نوع کاربرد آن در بازار وجود دارد.

کنون که می دانید ویژگی هواکش مناسب و خوب چیست، قطعا بهتر می توانید در رابطه با انت۷اب یک هواکش مناسب تصمیم بگیرید. برقیجات، بزرگترین مجری انواع هواکش های صنعتی و خانگی در کشور است که با صورت آنلاین سفارش می پذیرد. بهترین هواکش های باکیفیت، برند، خاص و پیشرفته را هم اکنون به قیمت ارزان از این مجموعه بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *