خدمات نورپردازی

 خدمات نورپردازی به‌ عنوان یک بخش جدایی‌ ناپذیر در صنعت معماری و در واقع برای کاربردی بودن و تعیین‌ کننده زیبایی محیط توسط معماران طراحی می‌ شود. بنابراین می‌ توان گفت که این کار به برنامه‌ ریزی بسیار دقیق و مهارت‌ های بسیار بالایی نیازمند است. چون هر فضائی به وسیله نور و خدمات نورپردازی تعریف می‌ شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی خدمات نورپردازی و خرید تجهیزات نورپردازی بپردازیم. پس لطفاً تا پایان این مقاله را با ما همراه بمانید.

آشنایی با خدمات نورپردازی

همان‌ طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، نورپردازی را می‌ توان به‌ عنوان یک بخش بسیار مهم و جدایی‌ ناپذیر در صنعت معماری تعریف کرد. به بیانی دیگر این مقوله کاربردی بودن و تعیین‌ کننده زیبایی محیط طراحی‌ شده می‌ باشد. که توسط معماران طراحی و اجرا می‌ شود. به‌ همین دلیل است که نیاز به مهارت‌ های بسیار بالا و برنامه‌ ریزی دقیقی دارد.

به بیانی دیگر فضا با نور و خدمات نورپردازی تعریف می‌ شود. تکنیک‌ های بسیار ساده‌ ای در خدمات نورپردازی وجود دارد. که می‌ تواند در کارآمدی ساختمان مؤثر باشد. و سازه‌ های بهینه‌ تر، سالم‌ تر و زیباتری را ایجاد کند. امروزه تنوع گسترده و زیادی در زمینه نورپردازی وجود دارد.

البته در نگاه اول ممکن است طراحی و خدمات نورپردازی در اداره یا خانه کمی گیج‌ کننده و سخت به‌ نظر بیاید، اما باید دقت کرد که این خدمات با توجه به محیط آن صورت می‌ گیرد. تعیین مقدار و میزان نوری که برای هر فضا یا اتاق نیاز است بسته به نوع فعالیت‌ هایی دارد که قرار است در آن محیط انجام شود.

بنابراین شما با توجه به این‌ که کاربری مکان مورد نظرتان جایی عمومی یا خصوصی است سطح نور را تنظیم می کنید. مثلاً مکان‌ هایی مانند آشپزخانه، لابی، فروشگاه، اداره و کلاس درس نور بیش تر نیاز دارد. اما مکان‌ هایی مانند اتاق‌ خواب، گاراژ، کمد، اتاق تلویزیون و حمام نیاز به نور کمی دارد.

خدمات نورپردازی

انواع منابع نورپردازی

خدمات نورپردازی همان‌ طور که اشاره کردیم انواع مختلفی دارند که در زیر به چند نمونه از معروف‌ ترین آن‌ ها می‌ پردازیم.

  1. نورپردازی عمومی

خدمات نورپردازی عمومی یکی از متداول‌ ترین انواع نورپردازی‌ ها می‌ باشد. نور عمومی مانند یک پتو فضا را پوشش می‌ دهد تا ما بتوانیم فعالیت‌ های مورد نظرمان را در آن‌ جا انجام دهیم. در رشته‌ هایی مانند عکاسی و سینما منظور از نور عمومی همان نور طبیعی است که در اتاق وجود دارد. در تعریف دکوراسیون معنا و مفهوم نور عمومی به مفهومی که در مقدمه این مقاله اشاره کردیم، بسیار نزدیک است و تنها تفاوت آن‌ ها در آن است که در نور طبیعی دکوراسیون ها معمولاً یکنواخت و طبیعی بودن نور تا حد امکان است.

با وجودی‌ که نورهای عمومی ما را قادر می‌ سازند تا در فضا حرکت کنیم یا برخی کارها را انجام دهیم اما ما برای انجام کارهای ظریف و حساس نیاز به نور مناسب داریم.

بنابراین نورپردازی باید به‌ درستی اجرا شود تا بتوانیم محیطی خارق‌ العاده را به وجود بیاوریم. به این ترتیب می‌ توانیم پس‌ از یک روز پرکار و پراسترس، محیطی آرام با نور عمومی مناسب داشته باشیم. از نور عمومی با عنوان نور حسی نیز نام می‌ برند، چون انحناهای نرم صورت را دربرمی‌ گیرد و حتی موجب گشاد شدن مردمک چشم‌ ها می‌ شود. حتی در برخی باشگاه‌ های یوگا نیز از نور عمومی استفاده می‌ کنند چون موجب از بین بردن استرس می‌ شود.

 چند معیار مهم برای نورپردازی عمومی

برای ایجاد نورپردازی عمومی به معیارهای نیاز داریم که مهم‌ ترین آن‌ ها عبارت هستند از:

سیستم نورپردازی عمومی می‌ بایست مقاومت بالا و عمر طولانی داشته باشد، چون در جاهایی که نورپردازی عمومی نصب می‌ شود بیش تر مورد دسترس کاربران است. نورپردازی‌ هایی که در مبلمان به کار می‌ رود نیز باید مورد استفاده باشند، چون نگه داری آن‌ ها ساده‌ تر و آسان‌ تر است. برای این کار باید از لامپ‌ های تخلیه الکتریکی استفاده کنید، چون این نوع لامپ‌ ها نسبت‌ به لامپ‌ های رشته‌ ای عمر و ماندگاری بهتر و بیش تری دارند. بنابراین نیاز کم تری به سرویس شدن نیز دارند.

این مدل از نورپردازی را در فاصله پانزده الی بیست و پنج واتی به‌ ازای هر یک مترمربع قرار دهید تا از نظر تامین انرژی حالتی بهینه داشته باشد.

در مکانی مانند اداره‌ ها که از پارتیشن بندی استفاده‌ شده است یا دیگر وسایل بلند نیز وجود دارد باید منبع تامین نور به‌ گونه‌ ای تنظیم شود که از ایجاد سایه‌ های آزار دهنده پیشگیری کند.

سقفی که برای نورپردازی استفاده می‌ شود باید بازتاب‌ دهنده‌ نور نیز باشد تا نورپردازی کامل شود.

خدمات نورپردازی

  1. نورپردازی برای انجام وظیفه‌ های مشخص

این نوع از نورپردازی‌ ها متمرکزتر و کوچک‌ تر از نوع نورپردازی قبلی می‌ باشد. در واقع نورپردازی وظیفه‌ ای زمانی مورد نیاز است که ما قصد انجام کار خاصی را داشته باشیم. به این نوع نورپردازی نورپردازی اداره نیز می‌ گویند. خدمات نورپردازی وظیفه‌ ای به ما کمک می‌ کنند تا کارهایی مانند آشپزی، خواندن، نوشتن، خیاطی و غیره را با نوری استاندارد و مشخص انجام دهیم. مثلاً اگر نور اتاق ما کم باشد و از چراغ‌ های رومیزی برای این کار استفاده کنید این نور تأثیر بیش تری خواهد داشت نسبت‌ به زمانی‌ که سعی کنیم اتاق را با لامپ‌ های قوی‌ تر روشن کنیم.

در واقع این نور حاصل فضای خاصی را به وجود می‌ آورد که موجب تمرکز بیش تر می‌ شود و ما می‌ توانیم به‌ راحتی آن‌ ها را خاموش و روشن یا تنظیم کنیم. از دیگر مزیت‌ های نورپردازی وظیفه‌ ای تحریک طبیعی ذهن است. کنتراست نور این اجازه را به ما می‌ دهد تا تمرکز بیش تر و بهتری روی کارهای مان داشته باشیم و جزئیات را با دقت بیش تری بررسی و نتایج بهتری نیز به دست بیاوریم. به‌ همین دلیل است که امروزه برای اکثر کسب‌ و کارها نورپردازی وظیفه‌ ای مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در آن‌ ها از انواع لامپ‌ های فلورسنت یا رشته‌ ای استفاده می‌ شود.

  1. نورپردازی تأکیدی

 نورپردازی‌ های تأکیدی تمرکز بسیار زیادی دارند تا چشم‌ ها به سوی نقطه کانونی خاصی هدایت شود. این نوع از خدمات نورپردازی در واقع تأکید بر روشی است که برای جاذبه دکوراسیون و اضافه کردن استایل می‌ باشد و به ما کمک می‌ کند تا آثار و اشیائی را که به نمایش گذاشتیم روشن‌ تر باشند و در دیگر مناطق سایه ایجاد شود.

خدمات نورپردازی تأکیدی همان‌ طور که از نامش پیداست برای تاکید بر روی اثر هنری، دیوار، مبلمان، کتابخانه، معماری کلی خانه و کلکسیون‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. نوع نورپردازی تأکیدی بیرونی نیز وقتی ایجاد می‌ شود که قسمتی از حیاط و نمای خانه را با این نور روشن کنیم. این کار بیش تر در مراسماتی مانند کریسمس و هالوین طرف‌ دار پیدا می‌ کند. اهمیت بالای خدمات نورپردازی موجب شده‌ است که خرید تجهیزات نورپردازی نیز اهمیت والایی پیدا کند.

در واقع خرید تجهیزات نورپردازی مناسب، ایده‌ آل و متناسب با محیط‌های مختلف است که می‌ تواند خدمات نورپردازی مناسب و ایده‌ آلی را به دست بدهد.

خدمات نورپردازی

  1. نورپردازی فروتاب

لامپ های فروتاب رشته‌ ای به‌ طور معمول نور را کاملاً مستقیم توزیع می‌ کنند. و نور مفید در این نوع نورپردازی معمولاً به سمت پایین است. کیفیت و ویژگی‌ های سایه‌ هایی که در این نوع از نورپردازی ایجاد می‌ شود به چگونگی و شدت کنترل نور بستگی دارد. خدمات نورپردازی فروتاب به‌ منظور روشن کردن کلی فضا استفاده می‌ شود. بنابراین هنگام خرید تجهیزات نورپردازی باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید.

  1. نورپردازی ریلی

 نورپردازی‌ های ریلی معمولاً برای سیستم توزیع الکتریکی استفاده می‌ شوند و اساس کار آن‌ ها نوعی منبع تغذیه خطی است که از سیستم انواع لامپ‌ ها نیز پشتیبانی می‌ کند. نورپردازی‌ های ریلی معمولاً به‌ عنوان نورپردازی‌ های تأکیدی نیز استفاده می‌ شود و مزیت اصلی آن‌ ها انعطاف‌ پذیری می‌ باشد. اساس ایجاد این نوع از خدمات نورپردازی یک ریل است که بتواند در هر نقطه ‌ای میزان جریان برق را برای لامپ فراهم کند. قالب ریل نیز از آلومینیوم ساخته می‌ شود و معمولاً این نوع از خدمات نورپردازی در داخل سقف جای‌ سازی می‌ شوند یا حتی ممکن است روی سقف نیز قرار بگیرند.

علاوه‌ بر آن نورپردازی ریلی می‌ تواند به‌ عنوان شبکه اصلی برای سقف‌ های کاذب استفاده شود. برخی از سیستم‌ های نورپردازی ریلی نیز می‌ توانند تا دو الی سه مدار اضافی را پشتیبانی کنند. سه مسیر برای نورپردازی برای وجود دارد که عبارت‌ اند از: مسیر اصلی، الصاق شونده و منحنی.