محافظ برق, مقالات

طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

آیا می دانید طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور چیست؟ آیا با عملکرد این نوع محافظ برق و مزایای استفاده از آن آشنایی دارید؟ محافظ برق نیز همانند سایر انواع تجهیزات الکتریکی موجود در بازار یکی از دستگاه های بسیار کاربردی و پیشرفته روز است. که با تکنولوژی مدرن دنیا طراحی و تولید شده است. تمامی محصولات به تولید رسیده همچنین محافظ برق قطعاً به جهت عملکرد خاصی طراحی شدند. و هم اکنون در دسترس شما مشتریان عزیز قرار دارند.

محافظ برق نیز یک دستگاه محافظتی است که به منظور محافظت از تجهیزات الکتریکی از آن استفاده می‌ کنند. اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید یک محافظه درد چگونه از تجهیزات الکتریکی ما محافظت خواهد کرد و یا عملکرد این دستگاه چگونه است یا چه مزایایی دارد؟ برای اینکه درباره طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور و همچنین وضعیت های استفاده از آن آشنایی پیدا کنید بهتر است ادامه متن را با دقت بالایی بخوانید.

طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

محافظ برق پشت کنتور یکی از انواع دستگاه های محافظتی است که به منظور حفاظت از سیستم برق کل ساختمان از آن استفاده می کند. همانگونه که از نام این دستگاه پیداست در پشت کنترل نصب خواهد شد. و وظیفه محافظت از کلیه سیستم ساختمانی که در آن کنترل نصب شده است را دارد. که ممکن است این ساختمان شامل ساختمان مسکونی یا اداری و حتی تجاری باشد.

به طور کلی محافظ برق تمامی وسایل الکتریکی و حتی کنتور باعث حفاظت است دستگاه های الکتریکی در برابر نوسانات و شوک ‌های الکتریکی می شود. کیفیت یک محافظ برق روی عملکردی که دستگاه دارد، تاثیرات زیادی خواهد داشت از طرفی یک دستگاه محافظ برق کنتور را باید به درستی نصب کنید. چون چه محافظ برقی که شما خریداری کرده‌ اید دارای بالاترین سطح کیفی محافظ های برق موجود در بازار باشد. اما طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور به درستی انجام نشود، قطعاً دستگاه نمی تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. اما نصب یک محافظ برق  چگونه است؟

مراحل نصب محافظ برق پشت کنتور

  • مراحل طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور عبارتند از برای نصب محافظ برق پشت کنتور شما باید ابتدا مکان مناسبی که قرار از محافظ کل ساختمان را نصب کنید مشخص نمایید. بهترین مکان برای نصب محافظ برق داخل جعبه کنتور درست در نزدیکی کنتور است. در این قسمت دو پیچ به صورت عمودی وجود دارند. که باید حتما در فاصله 14 سانتی متر از یکدیگر روی دیوار نصب شوند.
  • توجه داشته باشید که حتما باید یک فیوز مینیاتوری 32 آمپر را در مسیر فاز ورودی برق نصب نمایید. از فاصله میان این سه (کنتور برق تا فیوز مینیاتوری و از فیوز مینیاتوری تا محل نصب) باید سیم کشی و سیم بندی شود. که این کار نیز بایستی حتما بت رعایت استانداردها انجام شود. چنانچه میان این سه کمتر از 15 متر از بود از کابل 2/5*3 و برای فاصله های بلندتر از ۱۵ نیز بایستی از کابل 4*3 متر استفاده نمایید.
  • در این هنگام فاز ورودی که بعد از فیوز مینیاتوری است باید حتما به ترمینال شماره 1 محافظ برق پای کنتور اتصال یابد. دقت کنید که ترمینال 2 همان سیم نول ورودی و ترمینال 4 نیز فاز خروجی است.
طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

اهمیت استفاده از محافظ برق کل ساختمان

اکنون که با طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور آشنا شده اید، بهتر است با اهمیت استفاده از آن نیز شناخت پیدا کنید. محافظ برق پشت کنتور، شامل همان محافظ برق کل ساختمان است. این دستگاه جهت محافظت از کل سیستم برق ساختمان و تمامی دستگاه های الکتریکی به کار می رود. سیستم و یا تکنولوژی ساختاری این دستگاه با توجه به تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است.

عملکرد محافظ برق کل دستگاه به گونه ای است که مجهز به حسگر بوده و با حس افزایش یا کاهش جریان اقدام به قطع برق می کند. با افت یا افزایش بیش از حد فشار جریان الکتریکی این دستگاه، برق ورودی به کل ساختمان را قطع خواهد کرد. زمانی که جریان الکتریکی قطع شود، جریان دارای نوسان نمی تواند به سیستم کلی ساختمان منتقل گردد. این دستگاه دارای زمان تاخیر خاصی است که شامل مدت زمانی می شود. که دستگاه نوسان را حس کرده و تا پایان نوسان و یا متعادل شدن شدت نوسان، ادامه می یابد.

اهمیت استفاده از دستگاه محافظ پشت کنتور نیز اینجا مشخص می شود که با قطع جریان‌ برق، تمامی تجهیزات برقی ساختمان از آسیب احتمالی ناشی از نوسانات و اضافه بار در امان خواهند ماند.‌ زمانی که جریان به حالت عادی خود برمی گردد، دستگاه نوسان برق به صورت خودکار شروع به کار و جاری شدن جریان در مدار می شود.

توجه داشته باشید که در آپارتمان های بزرگ و چند طبقه باید دستگاه محافظ درست در ورودی بعد از کنتور نصب نشود. بلکه هر واحد به صورت جداگانه از یک محافظ برق داخلی استفاده نماید. بهتر است برای محافظت از سیستم برق کلی ساختمان، از محافظ برق های معمولی استفاده نکنید. و مدل های پیشرفته که قدرت بیشتری دارند را به کار بگیرید. با طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور نیز به خوبی آشنا شوید تا در صورت عدم نصب ناصحیح باعث افزایش کیفیت دستگاه نشوید. اما برای نصب این دستگاه نیز بهتر است نکاتی را مورد توجه قرار دهید:

نکات مهم نصب محافظ برق

  • این دستگاه به منظور حفاظت کلیه لوازم برقی در هر واحد مسکونی استفاده می شود که می تواند حداکثر تا 30 آمپر را تحمل نماید.
  • چنانچه از کولر گازی استفاده می کنید، برای هر کولر گازی باید یک محافظ برق جداگانه ای استفاده کنید. این نوع محافظ برق باید حتما به همراه فیوز مینیاتوری استفاده شود.
  • هنگام نصب محافظ برق حتما از لوازم الکتریکی و ایمنی جهت حفاظت از جان خود استفاده نمایید.
  • زمانی که می خواهید محافظ برق پشت کنتور را نصب نمایید، حتما برق را قطع کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

مزایای بهترین محافظ برق پشت کنتور

تمام لوازم الکتریکی در دسترس ما همگی مجهز به بردهای الکترونیکی و موتورهای حساس هستند که عملکرد اصلی دستگاه را بر عهده دارند. حال اینکه این بردها و موتورها حساس را با یک قدرت تحمل خاصی در برابر جریانات بار طراحی کرده اند.‌ برق کم نوسان و یا شدت بالای جریان برق باعث آسیب رسیدن و یا سوختن این بدها و یا موتور دستگاه های الکترونیکی می شود.

محافظ برق با توجه به عملکرد خاصی که دارد، بهترین وسیله جهت محافظت از تمامی لوازم برقی و یا الکتریکی به شمار می رود. محافظ برق خانگی که به منظور حفاظت از تمام‌ تجهیرات الکتریکی منزل به کار می رود، دارای ۳ الی ۶ دقیقه زمان تاخیر است. و دکمه خاموش و روشن ندارد. به طور کلی یک دستگاه محافظ برق وسیله ای پیشرفته با ساختار مدرن است. که است که نوعی واسط میان لوازم الکتریکی و شبکه برق به شمار می رود.

زمانی که به دلایل مختلفی نوسان ولتاژ  ایجاد شود، این دستگاه با قطع شبکه برق از سوختن و یا آسیب دیدن وسایل الکتریکی محافظت‌ می کند. بهترین‌ محافظ برق ساختمان مجهز به ورودی تک فاز است و دارای دو خروجی مجزا است. یکی از خروجی های محافظ های خانگی به منظور استفاده برای کولر گازی است. که قدرت عملکرد بالایی دارد و یک خروجی برای وسیله های برقی دیگر دارد.

از طرفی محافظ های باکیفیت و استاندارد، مجهز به یک نشانگر ولتاژ هستند تا بتوان از آن طریق ولتاژ برق شهر را مشاهده کرد. یک‌ محافظ برق کل ساختمان، قیمت مناسبی دارد. و در برابر محافظ های لوازم الکتریکی که باید برای تمام لوازم الکترونیکی پر کاربرد استفاده شوند، مقرون بصرفه تر خواهد بود. مهمترین مزیت محافظ برق کل ساختمان، قدرت محافظت از تمامی لوازم الکتریکی مورد استفاده در خانه و همچنین کل سیستم برق ساختمان است که قدرت کارآیی دستگاه را مشخص می کند. برای اینکه یک‌ محافظ برق عملکرد خوبی داشته باشد، بایستی هم‌ محافظ مناسبی را بخرید و هم با طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور آشنا باشید.

طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور

نتیجه

محافظ برق یکی از دستگاه های کاربردی است که به منظور حفاظت از تمام تجهیزات الکتریکی طراحی شده است. و هم اکنون در بازار خرید و فروش می شود. این دستگاه را بر اساس پارامترهای مختلفی و با در نظر گرفتن قدرت تحمل دستگاه ها و همچنین مشخصات آنها در انواع مدل های مختلفی طراحی خواهند کرد. اما اینکه تقسیم بندی محافظ برق بر چه اساسی صورت می گیرد، جای سوال است.

بهتر است بدانید یک محافظ برق را با توجه به نوع کاربرد آن در دستگاه های الکتریکی مختلف تقسیم بندی می کنند؛ چرا که هر یک از دستگاه های الکتریکی یک نوع محافظ برق مخصوصی دارند که تنها می توان برای همان دستگاه این محافظ برق را مورد استفاده قرار داد. برای حفاظت از سیستم کلی ساختمان و تمامی تجهیزاتی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد یک محافظ برق مخصوص تحت عنوان محافظ برق پشت کانتور مورد استفاده قرار می دهد.

محافظ برق پشت کنتور درست در قسمت ورودی برق قرار می گیرد و با توجه به عملکرد خاصی که دارد مانع از ورود نوسانات به سیستم ساختمان شده و از این طریق باعث محافظت از تمامی تجهیزات همراه سیستم کلی ساختمان می شود. اهمیت خرید محافظ برق با کیفیت روی طول عمر آن بسیار تاثیر دارد. و همچنین اینکه شما بتوانید یک محافظ برق را به خوبی نصب کنید.

قبل از این کار ابتدا باید با طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور و یا دیگر انواع محافظ های برق آشنایی پیدا کنید، زیرا این شناخت به شما کمک می کند تا بدون پرداخت هیچ هزینه ای و کمک گرفتن از افراد دیگر به راحتی محافظ برق را نصب نمایید. اکنون اگر قصد خرید محافظ برق کارآمد و قیمت مناسب را دارید، بهتر است به بهترین مرکز فروش لوازم الکتریکی مراجعه کنید. فروشگاه برقیجات به عنوان برترین و قدرتمند ترین مرکز فروش انواع لوازم برقی نظیر انواع محافظ برق هم اکنون میزبان پاسخگوی شما مشتریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *