آنتن تلویزیون

نحوه تنظیم آنتن تلویزیون

تنظیم آنتن تلویزیون

نحوه تنظیم آنتن تلویزیون چگونه است؟ آیا نصب و تنظیم آنتن تلویزیون نیاز به تخصص خاصی دارد؟ آنتن یکی از لوازم کاربردی است که از لحاظ نوع کارآیی اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد. این دستگاه با بالاترین کیفیت ممکن باید خریداری شود و همچنین روی نحوه درست نگهداری از آن تاکید می شود. زیرا یک آنتن برای افزایش قدرت دریافت سیگنال باید دارای تمام شرایط لازمه باشد تا در برابر نویزها نیز عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

همانگونه که کیفیت آنتن شرط است. به همان اندازه نیز باید هنگام نصب و تنظیم آن دقت بسیاری داشته باشید. که بر اساس رعایت اصول و نکات مهم این مراحل انجام شود‌. این اتصالات همگی به منظور دریافت و ارسال سیگنال ها هستند. و به نوعی همانند یک سیستم پیچیده تنها در کنار یکدیگر می توانند عمل کنند‌. برای دریافت سیگنال قوی نحوه تنظیم آنتن تلویزیون شرط مهم است که در ادامه درباره این موضوع نکات مفیدی ارائه خواهیم داد.

تنظیم آنتن تلویزیون مدل هوایی

آنتن های تلوزیون در انواع مدل های هوایی و رومیزی در بازار وجود دارند‌. هر یک از این مدل آنتن ها دارای مشخصات بسیار ویژه ای هستند که شرایط استفاده از آن ها را تعیین می کند.

هر کدام از این آنتن ها برای دریافت سیگنال نیاز به شرایط خاصی دارند که برای عملکرد بهتر باید این شرایط مهیا باشند. طریقه نصب صحیح و تنظیم آنتن تلویزیون روی بهبود کیفیت آن بسیار تاثیر دارد. آنتن ها هر یک دارای تنظیمات مختلفی هستند که شرایط تنظیم آنتن هوایی شامل:

 • در گام اول شما باید نوع اتصال آنتن تلویزیون را مشخص کنید. اتصال آنتن توسط کابل به گیرنده ها صورت می گیرد و معمولا یک سر کابل ها به قسمت ورودی آنتن در پشت تلوزیون قرار می گیرند. اما سر دیگر آنتن ها در جایی قرار می گیرد که ورودی آنتن است.
 • برای تنظیم آنتن تلویزیون شما اکنون باید اکنون نزدیک ترین محل را به ایستگاه و تلوزیون بیابید. شما باید آنتن را در جایی قرار دهید که قدرت سیگنال آن قوی بوده و همچنین فاصله آن تا تلویزیون نیز زیاد نباشد. توجه کنید که ارتفاع آنتن باید در شرایط استاندارد تعیین شود و هیچ مانعی بین آنتن و ایستگاه قرار نگیرد.
 • کابل آنتن را به درستی نصب کرده و مطمئن شوید کابل دارای کیفیت مطلوب است و فاقد هرگونه پوسیدگی، بریدگی و خراش می باشد. این کابل باید حتما دارای اندازه استاندارد بوده و هرگز از کابلی با ابعاد بسیار زیاد استفاده نکنید.
 • اکنون وقت آن است تا آنتن را به پورت ورودی متصل کنید. پورت در قسمت پشت تلویزیون است کا باید آنتن را توسط کابل به آن اتصال دهید.
 • اکنون تلوزیون را روشن کرده و شروع به اسکن کانال ها کنید. برای این کار باید به قسمت جستجو رفته و پس از یافتن شبکه ها آن ها را ثبت نمایید.

 تنظیم آنتن تلویزیون

نحوه تنظیم آنتن تلویزیون مدل رومیزی

اگر آنتن شما مدل رومیزی است. قطعا طریقه نصب آن با مدل های هوایی تفاوت دارد. شما باید برای هر مدل آنتن طبق روش خاص خود اقدام به تنظیم‌ آن‌ نمایید.

 • کانال‌ های تلویزیونی توسط آنتن تلوزیون دریافت می شوند. که این کانال ها هنگام نصب آنتن یک به یک توسط قسمت جستجوی شبکه پیدا شده و ذخیره می شوند.
 • برای آنتن های رومیزی شما بایستی ابتدا کابل را به قسمت ورودی دستگاه و سمت دیگر آن را به تلوزیون متصل کنید. برای این کار شما نیاز به یک سیم‌ چین و سیم لخت کن دارید. که ابتدا سیم را به اندازه استاندارد کوتاه کنید و توسط سیم لخت کن عایق را تا اندازه ۱.۴ سانتی متر کوتاه نمایید.
 • پس از اینکه دو سر سیم را به اندازه استاندارد کوتاه و لخت کردید. اکنون نوبت آن است تا کابل آنتن را به فیش متصل کنید. نصب کابل به فیش باید به درستی و بدون هیچ گونه درز و لقی انجام شود‌. توجه داشته باشید که پیچ قسمت فیش پس از قرار گرفتن کابل داخل فیش باید به درستی و محکم سفت تا کابل تکان نخورد.
 • پس از متصل کردن فیش به کابل آنتن اکنون باید کابل را به آنتن و تلویزیون نصب کنید و تلویزیون را روشن نمایید.
 • بهتر است حالا اقدام به جابجایی آنتن کنید تا بهترین موقعیت برای دریافت شبکه‌ را پیدا نمایید.
 • اگر تلوزیون خود را نیز به تازگی خریده اید. و هیچ شبکه ای از قبل در آن جستجو نشده؛ باید توسط منوی آن اقدام به جستجوی تک تک کانال‌ ها کنید.
 • در این مرحله پس از پیدا کردن هر کانال می توانید با دکمه ثبت به راحتی شبکه ها را پس از جستجو ثبت نمایید. توجه داشته باشید که تنظیم آنتن تلویزیون باید بر اساس رعایت اصول و استانداردها باشد. شما بایستی حتما از تجهیزات ضروری چون سیم چین، سیم لخت کن، پیچ گوشتی مناسب و … استفاده نمایبد

علت اصلی کاهش سیگنال دهی آنتن تلویزیون

پس از آشنایی با نحوه تنظیم آنتن تلویزیون اکنون وقت آن است که دلیل اصلی پایین بودن سیگنال را بدانیم. اگرچه یک آنتن تلوزیون نقش بسیار مهمی در دریافت داده های اطلاعاتی و ارسال آن بر روی گیرنده ها دارد. اما برای این کار نیز شرایطی لازم است. گاهی بنابر دلایل مختلفی قدرت دریافت سیگنال در بسیاری از مناطق و حتی آنتن ها به شدت کاهش پیدا می کند. که نتیجه آن کیفیت بسیار پایین داده های دریافتی و نویزهای شدید می باشد‌. برخی از این شرایط شامل موارد زیر هستند:

 • یکی از مهمترین مشکلاتی که ممکن است قدرت دریافت سیگنال یک آنتن تلوزیون را به شدت کاهش دهد، تغییر وضعیت آن است. همانگونه که مستحضرید برای عملکرد بهتر یک آنتن روی تنظیم درست و نصب صحیح آن بسیار تاکید می شود. هر آنتنی برای عملکرد بهتر باید در جهت و وضعیت دریافت سیگنال قوی قرار بگیرد، حال اگر در اثر وزش باد و یا هر حادثه دیگری تغییر جهت دهد با مشکل دریافت سیگنال مواجه خواهیم شد‌.
 • اتصالات قسمت های مختلف یک انتن به منظور ایجاد هماهنگی بین قسمت های مختلف آن است تا بتوانند داده ها را با قدرت بالایی دریافت و پس از آن به صورت داده های اطلاعاتی روی گیرنده ها بفرستند‌. اکنون اگر این اتصال به درستی انجام نشده باشند کیفیت دریافت داده کاهش پیدا می کند‌. به عنوان مثال کابل آنتن از دو بخش رسانای شیلد و مغزی تشکیل می شود که به هیچ وجه نباید با یکدیگر برخورد داشته باشند.
 • کابل آنتن باید به درستی به قسمت ورودی دستگاه متصل شود و از طرفی این کابل باید قدرت گیرندگی بالا داشته باشد. از معیوب نبوده کابل نیز باید اطمینان حاصل کنید‌. برای دریافت سیگنال قوی استفاده از یک کابل استاندارد و مناسب بسیار اهمیت دارد.
 • برند و کیفیت آنتن نیز در این امر موثر است. به همین دلیل لازم است از آنتن های مناسب و برند خوب استفاده کنید. که در این راستا ما خرید آنتن آترون را پیشنهاد می کنیم.

 تنظیم آنتن تلویزیون

مهمترین پارامترهای تقویت سیگنال ضعیف آنتن تلویزیون

آنتن ها به عنوان یکی از قطعات مهم و کاربردی هستند که نیاز اصلی هر تلویزیونی می باشند‌. این قطعات امروزه به صورت پیشرفته و با کیفیت فوق العاده بالایی در مدل های مختلف در دسترس هستند‌. اهمیت آنتن های نسل جدید به دلیل قدرت دریافت سیگنال بهتر و طول عمر بالای آن ها است.

البته آنتن های جدید، بر اساس علم روز طراحی می شوند. و قابلیت تنظیم و تعمیر آن ها نیز به ساده ترین شکل ممکن امکان پذیر خواهد بود‌. گاهی اوقات به دلایل مختلفی کیفیت دریافت سیگنال و یا حتی انتقال آن روی گیرنده ها کاهش پیدا می کند. که در این صورت کیفیت و وضوح داده های اطلاعاتی گیرنده ها کاهش پیدا می کند. در اکثر مواقع حتی داده ها را به همراه نویز و تداخلات بسیار زیاد داده ها دریافت می کنیم. دلایل بسیار زیادی می تواند باعث افزایش قدرت سیگنال ها شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • صحیح بودن تنظیم آنتن تلویزیون
 • مانع از چرخش آنتن در اثر وزش بادهای بسیار شدید
 • برطرف کردن اشکالات ناشی از فرسودگی، پارگی، بریدگی و یا کهنگی کابل ها
 • تنظیم کردن پایه آنتن و مانع از تحرک آن
 • استفاده از یک برد الکترونیکی چاپی قوی
 • رفع موانع بین آنتن و فرستنده امواج تلویزیونی
 • مانع از دریافت سیگنال های مشابه یا تداخلات داده
 • استفاده از یک آنتن مناسب و باکیفیت
 • حذف فاصله های زیاد بین دستگاه و آنتن تلویزیون

نتیجه

آنتن تلوزیون به عنوان یکی از محصولات کاربردی جهت دریافت سیگنال های اطلاعاتی از مراکز و پایگاه های داده های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به گونه ای طراحی می شود. که قابلیت دریافت سیگنال ها و در نتیجه پردازش آن ها به صورت داده هایی چون تصویر، صدا و تلوزیون را دارد. این دستگاه پس از پردازش سیگنال ها آن ها را روی گیرنده هایی چون تلوزیون می فرستند. کیفیت عملکرد و دریافت یک آنتن به کیفیت خود انتن و نحوه درست تنظیم آن بستگی دارد. نحوه تنظیم آنتن تلویزیون باید به درستی انجام شود تا یک آنتن قدرت دریافت سیگنال را داشته باشد. برای خرید آنتن تلوزیون مناسب و درجه یک همیشه باید تابع نکات مهم خرید اعم از انتخاب نوع آنتن مناسب و نوع مرکز فروش مناسب بود.

اگر به دنبال بهترین آنتن های تولید کمپانی های مطرح جهان با قیمت مناسب هستید و می خواهید از یک مرکز فروش مناسب خرید کنید، فروشگاه برقیجات بهترین مرکز فروش معتبر اینترنتی در کشور است‌. بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت آنتن تلوزیون را از برقیجات بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *